Aktiva konferensresor – Chamonix

Aktiva konferensresor – Chamonix
En världsberömd destination och alpinismens mecka. Det räcker med en promenad i centrum så förstår man varför. Du hör språk från världens alla hörn och det är nästintill omöjligt att undvika Västeuropas högst berg, Mont Blanc, som tittar ned på dig från 4.810 meter. Det är också lätt att förstå varför man lät Chamonix stå som värd för den första vinter-olympiaden 1924.
Då Chamonix är en stad som lever året runt finns här allt man kan önska sig av service och aktiviteter. Affärer, restauranger, barer, underhållning, simhall, skridskobana, längdåkning, klättervägg bara för att nämna en del. Detta utbud tillsammans med berg i världsklass gör att det blir en härlig mix av människor i Chamonix.
Skidåkningen i dalen är naturligtvis fantastisk. Viktigt att påpeka är att man inte på något vis behöver vara en expert för att åka skidor här. Finns backar för alla smaker. Åkningen sker i fem olika system. Man tar sig med gratis skidbuss mellan de olika systemen. Här finner du långa, breda pister med lagom lutning till offpist-åkning i absolut världsklass. Oavsett nivå så imponeras man av fakta som att du kan få över 2000 höjdmeter i ett åk eller att du med lift kan komma upp till 3842 meter över havet.
Prisexempel från 6.900 kr per person
Flyg t/r, transfer t/r, 3 nätter i delat dubbelrum samt liftkort två dagar.
(pris baserat på minimum 20 personer)
Gemensamma upplevelser är ett av de starkaste verktygen för att skapa samhörighet. Oavsett om konferensen kombineras med skidåkning, vandring, segling, golf eller träning så byggs relationer mellan medarbetarna som ofta är svåra att skapa på hemmaplan. Aktiva konferensresor bidrar också till mer och fler informella samtal om frågeställningar och utmaningar som finns i organisationen.
Aktiva Konferensresor
Skidåkning
Email: konferens@hummingbird.se
Tel: 031-81 43 10